Městys Jince leží ve Středočeském kraji v brdském údolí říčky Litavky 11 km od města Příbrami. Skládá se ze čtyř katastrálních území: Jince, Běřín, Rejkovice a Velcí. Jince mají asi 2 500 obyvatel.

Najdeme zde spoustu zajímavostí a pamětihodností. Výlety do okolních brdských lesů jsou oblíbené i lidmi z dalekého okolí asi i díky tomu, že do Jinců je výborné jak vlakové tak autobusové spojení z Prahy, Příbrami či Hořovic. Také zde staví většina rychlíků na trase Praha – České Budějovice.

Oblíbené jsou cyklotrasy, kterých v okolí najdete dost. Díky otevření Brd (v roce 2014 zaniklo vojenské území Brdy a v roce 2016 byla zřízena Chráněná krajinná oblast Brdy) přibylo v okolí 270 km cyklotras. Jedna z nich začíná v Jincích, vede do Křešína a Hořovic, kde si můžete odpočinout třeba prohlídkou zámku, pak cyklotrasa pokračuje do Zaječova a končí v Rokycanech. Krásných 44 km cesty si částečně užijete ve stínu brdských lesů.

Pro pěší vedou přes Jince značené turistické trasy. Nejoblíbenější z nich je trasa na vrchol Plešivce, který leží v nadmořské výšce 654 m. Pokud máte na nohách pořádné svaly, můžete využít okružní naučnou stezku Z Jinec na Olymp Brd.

V Jincích najdeme mnoho významných kulturních památek jako např. rodný dům houslisty Josefa Slavíka, kterému se říkalo „český paganini“, zámek, který je v současné době na prodej a chátrá a v neposlední řadě dřevouhelná vysoká pec Barbora z roku 1810. Ta se, doufejme, dočká rekonstrukce a mělo by zde vzniknout muzeum a společensko-kulturní centrum. 

V 19. století zde působil Joachim Barrande, který zkoumal místní naleziště trilobitů. Nejvíce se jich nachází na stráni Vinice, která je chráněna. 

Kostel sv. Mikuláše byl vystavěn v gotickém stylu později barokně upraven. V jineckém kostele probíhají pravidelně mše. 

Na náměstí stojí hotel Eška, kam si můžete zajít na místní pivo Vilém. Výborné pivo Fabián vaří také v nedalekých Hostomicích. Před pár lety byl v Jincích vybudován na místě původního koupaliště biotop. V létě je zde možnost koupání a příjemného posezení s občerstvením ve stánku.

V obci je velká občanská vybavenost: praktický lékař, lékárna, základní devítiletá škola, mateřská školka, kulturní středisko, sokol, pošta, obchody s potravinami, zelenina, drogerie, benzínová pumpa. V Jincích a blízkém okolí se během roku pořádá spousta kulturních akcí pro děti i dospělé jako jsou koncerty, sportovní a hasičské soutěže i plesy. Vyhlášená je jinecká pouť, na kterou přijíždí lidé z celého okolí.

Vypracovala: DiS. Jana Češpivová – makléř pro tuto oblast

Zdroje:

https://www.kudyznudy.cz/aktuality/brdy-se-oteviraji-cyklistum-nove-zde-bylo-vyznacen

https://poznejbrdy.cz/plesivec/

https://www.pribram.cz/clanek/jince-maji-svou-vinici-vinohrad-zde-ale-nehledejte/15461/

https://www.kudyznudy.cz/kam-pojedete/oblasti/brdy-a-podbrdsko/jince