Kde leží Obecnice

Na okraji brdských lesů, v údolí Čepkovského potoka najdete obec Obecnice, která se skládá ze 2 katastrálních území – obcí Obecnice a Oseče. Vesnice je jen kousek od Příbrami – zhruba 6 km a žije tu přes 1200 obyvatel. Obecnice má skvělou občanskou vybavenost – nachází se tu škola i školka, obchody a pošta. Je to místo, ze kterého se skvěle vyráží na túry po Brdech, místo, kde je skvělé mít chalupu a užívat si vesnické pohody a hlavně v první řadě je to i perfektní místo k bydlení pro ty, kteří dávají přednost klidu vesnice před ruchem velkoměsta.

Historie

První zmínka o Obecnici pochází z roku 1394. V té době patřila vesnice ke Zbraslavskému klášteru. V roce 1544 ji Bechyňové z Lažan připojili ke svému panství v Pičíně. V roce 1603 se Obecnice připojila k panství dobříšskému a toto celé panství bylo v roce 1630 prodáno Bruno Mansfeldovi. V roce 1950 část obce byla včleněna do vojenského újezdu Brdy.

Vojenský újezd Brdy

V polovině 20. století z původního vojenského prostoru (rok vzniku 1926) vznikl vojenský újezd. Ten se využíval jako cvičiště pro armádu. Prostor byl z 90% pokryt lesy a rozloha dosahovala k 260 km2. V oblasti bylo 6 cílových dopadových ploch – Tok, Jordán, Brda, Padrť, Bahna a Kolvín. Velmi dlouho byl zákaz vstupu veřejnosti do prostoru vojenského újezdu. Až v roce 2007 byly zpřístupněny malé části prostoru po okrajích a v roce 2016 byl vojenský újezd zrušen a prostor rozdělen 27 obcím. Nyní jsou Brdy zpřístupněné, pokryté velkým množství cyklostezek a turistických tras.

Tipy na výlet v CHKO Brdy

CHKO Brdy jednoznačně láká na výlety a túry pěšky nebo na kole. Krajina Brd je krásná a jedinečná. Najde tu mnoho chráněných rostlin i živočichů. Určitě se vám při výletu podaří nějaká zvířata potkat.

Brdy jsou nejvyšší středočeskou vrchovinou. Panuje tu podhorské až horské klima, je tu chladněji a více vlhko. Paradoxně nejchladněji není na vrcholcích kopců, které dosahují i výšky nad 800 m. n. m., ale na jejich severních svazích a v údolích potoků. V době ledové se sem dostala horská fauna i flora a po oteplení už pro ni nebyla cesta zpět. Brdy jsou tedy takovým ostrovem uprostřed Středních Čech. 

Z Obecnice se ihned dostanete do lesů. Cesty jsou značeny turistickými značkami a skrz Brdy vedou i cyklostezky. Krásným pěším výletem je cesta kolem vodní nádrže Obecnice, které nikdo z místních neřekne jinak než Octárna.

Výlet k Octárně

Tip na výlet, který v pohodě zvládnou i rodiny s malými dětmi nebo ti z nás, kteří nemají tu nejlepší fyzičku. Trasa je dlouhá zhruba 5 km. Start je na parkovišti v blízkosti kostela. Půjdete po zelené Lesnické naučné cestě Klobouček až k rozcestí u Octárny. Po břehu Octárny se můžete projít a pokochat se krásou nádrže. Poté se vrátíte zpět na rozcestí a stále pokračujete po zelené až k Bukové studánce. Tam se ze zelené trasy odpojíte a pokračujete po Kloboučké cestě zpět do vesnice.

Lesnická naučná stezka Klobouček

Výlet už poněkud náročnější, ale stále jen 7 km dlouhý, kopíruje Lesnická naučnou stezku Klobouček. Start je z parkoviště poblíž kostela a celá trasa vede po zelené. Cestou se můžete zastavit u nádrže Octárna, která zásobuje pitnou vodou část Příbrami. Poté pokračujete k Bukové studánce až na Klobouček. Celá trasa vede po krásných lesních cestách a potkáte nejednu studánku. Celá trasa je doplněna několika informačními panely, na kterých se dozvíte mnoho zajímavostí o tomto krásném místě.

Výlet na Tok

Cesta na nejvyšší místo brdské vrchoviny je už z těch náročnějších. Celá trasa je dlouhá zhruba 15 km. Začátek cesty je zase z parkoviště u kostela a vydáte se po Lesnické naučné stezce Klobouček, po které půjdete zhruba 3 km. Poté se na rozcestí vydáte směr Tok a půjdete po cestě až ke Kamenným schodům. U nich se napojíte na Naučnou stezku Tok, po které dojdete až na vrchol, který je 865 m n. m. Z Toku se u Carvánků napojíte na Čihadelskou cyklostezku, která vás dovede zpět ke Kamenným schodům a Naučná stezka Klobouček vás dovede zpět na parkoviště. 

Brdy jsou nádherné v každém ročním období. Nám ale nejvíc učaroval podzim, kdy se listy stromů zbarvují do nádherných tónů a les je plný hub, které okoření nejedno chutné jídlo.

Fotografie zdroj: canva.com

Napište nám

12 + 14 =

Pokud byste potřebovali řešit prodej či pronájem,

neváhejte se na nás obrátit.