Nezapomeňte podat daňové přiznání a zaplatit daň z nemovitých věcí, pokud jste loni prodali nebo koupili nemovitost. Jestli se vás tato povinnost týká a jak vše rychle a bez problému vyřešit se dozvíte v našem článku.

Koho se daň z nemovitých věcí týká

Pokud jste v loňském roce prodali nebo koupili nemovitost, ať už se jedná o rodinný dům, byt, pozemek atp., pak se vás daň dotýká. Stejně jsou na tom i ti, kteří získali podíl na nemovité věci. Zákon říká, že daňové přiznání k dani z nemovitých věcí se podává správci daně do 31. ledna zdaňovacích období následujícího po roce, ve kterém byla nemovitost nabyta. To znamená, že pokud k prodeji nebo nákupu došlo v roce 2022, pak se daňové přiznání podává v roce 2023. A to konkrétně do 31.1.2023.

  • Ten, kdo koupil nemovitost: Podává daňové přiznání.
  • Ten, kdo prodal a již nevlastní jinou nemovitost v daném katastru: Pouze oznamovací povinnost příslušnému FÚ.
  • Ten, kdo prodal a vlastní jinou nemovitost v daném katastru: Podává dodatečné daňové přiznání.

Jak se daňové přiznání za daň z nemovitých věcí podává

Daňové přiznání můžete podat buď na formuláři, který je dispozici na finančních úřadech nebo daňové přiznání v elektronické podobě můžete vyplnit přímo na stránkách Finanční správy. V případě, že vlastníte datovou schránku, máte povinnost ji k tomuto účelu použít a daňové přiznání podat skrz ni.

Musí daňové přiznání podávat všichni majitelé nemovitostí?

Pokud jste daňové přiznání za svou nemovitost podávali už dříve a nedošlo u nemovitosti ke změně okolností rozhodných pro vyměření daně (jako je například nástavba dalšího patra), pak vám bude daň vyměřena ve výši poslední známé daně. Případně bude daň upravená, pokud došlo například k změně sazeb a podobně. Jestli jste koupili nebo prodali nemovitost a v daném katastru další nemovitost ještě máte, pak podáváte dodatečné daňové přiznání.

Majitelé novostaveb se povinnosti nezbaví

Nezapomeňte, že i majitelé novostaveb musí přiznání k dani z nemovitých věcí za rok 2022 podat také.

Co mám dělat, pokud k zápisu do katastru dojde až na začátku roku 2023?

Žádali jste o zápis do katastru už v roce 2022, ale k zápisu dojde až na začátku roku 2023? Pak máte o něco víc času, protože v takových případech je nutné podat daňové přiznání do tří kalendářních měsíců, které následují po měsíci, v němž k zápisu došlo.

Jak daň z nemovitých věcí zaplatit

S placením daně nikam nespěchejte, dorazí vám složenka, podle které daň uhradíte. Pokud daň nepřesáhne 5000 Kč, je nutné ji uhradit do konce května 2023. V případě, že daň bude vyšší, peníze můžete poslat ve dvou splátkách. První splátka má splatnost na konci května 2023, druhá na konci listopadu 2023.

Nevíte, jak daň z nemovitých věcí podat?

Jestli si nejste jistí, jak vyplnit formulář, bojíte se, že byste mohli udělat chybu, neváhejte se obrátit na naši realitní kancelář RE/MAX Power. Daňová přiznání z nemovitých věcí zpracováváme každý rok a pro ty, kteří jsou časově vytížení nebo si nejsou s vyplňováním daňového přiznání 100% jistí, je to velké ulehčení.

Jestli se chcete do vyplnění daňového přiznání z nemovitostí pustit sami a hned, pak velmi dobrým pomocníkem pro vás budou nejčastější dotazy k dani z nemovitých věcí přímo na stránkách Finanční správy. A veškerou agendu ohledně daní pak můžete sami spravovat na stránkách mfcr.cz v portálu Moje daně.

Zdroj fotografií: canva.com

Napište nám

10 + 8 =

Pokud byste potřebovali řešit prodej či pronájem,

neváhejte se na nás obrátit.